Абай Мырзахметов атындағы Көкшетау университеті

Сұрақтарыңыз бар ма?

Шағымдарыңыз ше? Тілектеріңіз ше?

шалыңыздар!

Ректорға сұрақ қою

Онлайн оқуға түсу

СТУДЕНТТЕРДІҢ "ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ТЕОРИЯСЫ МЕН ӘДІСТЕМЕСІ"ПӘНІ БОЙЫНША XVI РЕСПУБЛИКАЛЫҚ СТУДЕНТТІК ПӘНДІК ОЛИМПИАДАҒА ҚАТЫСУЫ

А. Мырзахметов атындағы Көкшетау университетінің студенттері үш кезеңде өткен "Дене шынықтыру теориясы мен әдістемесі" пәні бойынша XVI Республикалық студенттік пәндік олимпиадаға қатысты: 1 - кезең-тестілеу, 2-кезең-ғылыми жобаны қорғау , 3-кезең - спорттың базалық түрлері бойынша нормативтерді тапсыру болды. Олимпиада Қостанай қаласында Ахмет Байтұрсынов атындағы өңірлік университетте өтті. Студент В. В. Зангирова "Емдік дене шынықтыру дене тәрбиесі ретінде"тақырыбында ғылыми жобаны қорғауға ұсынды. Жобада физиотерапия кез-келген жасқа арналғандығы және оны ауыр аурулармен ауырған жағдайда да қолдануға болатындығы баса назар аударыла айтылды. Ең бастысы, жаттығуларды дәрігер тағайындайды. Өздігінен таңдалған жаттығулар тіпті жағдайды нашарлатуы мүмкін. Олардың дұрыс орындалуы өте маңызды. Сондықтан, әдетте, жаттығу терапиясының сабақтары емдеу мекемесінде дәрігердің бақылауымен өтеді. Жаттығу терапиясында қолданылатын физикалық жаттығулар аурудың түріне және науқастың жағдайына байланысты арнайы таңдалады және анатомиялық принцип бойынша ерекшеленеді (олар қолдың, аяқтың, тыныс алу мүшелерінің және т.б. бұлшық еттеріне арналған болуы мүмкін), сондай-ақ белсенділік дәрежесі арттырылады. Жаттығу кешені дененің жалпы жағдайын нығайтуға бағытталған немесе организмдегі белгілі бір органның немесе жүйенің жұмысындағы бұзылуларды жоюға бағытталған арнайы жаттығу болуы мүмкін. Тыныс алу жаттығулары, түрлі емдік гимнастика, спорттық-қолданбалы жаттығулар да жаттығу терапиясының бір түрі болып табылады.

Желтобрюх С.А., туризм, БӘД және ДШжәне С кафедрасының оқытушысы